Categorii
Actualitate În Moldova

(FOTO) Atelier de Politici Publice la Cimișlia: cum pot tinerii să contribuie la schimbare

La Cimișlia a avut loc primul atelier de politici publice „Youth Policy Lab”, unde tinerii, alături de autoritățile locale și organizații neguvernamentale, au discutat despre problemele comunității și au identificat soluții concrete. Evenimentul face parte dintr-un program național care încurajează implicarea civică a tinerilor și dialogul deschis cu factorii de decizie.

Consiliul Național al Tineretului din Moldova (CNTM) se află în faza de implementare a unui program de granturi destinat autorităților publice locale de nivelul I și partenerilor acestora din rândul structurilor de tineret din întreaga țară. Scopul programului este de a crea comisii consultative de tineret și de a încuraja tinerii să se implice în procesul decizional prin intermediul unor laboratoare participative de tip „Youth Policy Lab”.

Youth Policy Lab reprezintă o abordare inovativă pentru politici locale cu și pentru tineri. Acest mecanism participativ este conceput pentru a crea un spațiu sigur și incluziv de dialog între tineri și factorii de decizie.

În locul consultărilor tradiționale, aceste laboratoare facilitează un proces dinamic și structurat de co-creare a politicilor publice. Metodologia a fost pilotată pentru prima dată în Republica Moldova în anul 2021, în cadrul programului EU4Youth – Youth Engagement Roadmaps, iar în perioada 2021–2022 a fost extinsă la nivel național.

La Cimișlia, primul atelier de politici publice a fost găzduit de primăria orașului, pe data de 10 iunie, reunind tineri, reprezentanți ai organizațiilor non-guvernamentale și ai autorități locale. În centrul discuțiilor s-a aflat una dintre problemele majore semnalate de Consiliul de Tineret din orașul Cimișlia: lipsa spațiilor publice verzi și necesitatea stringentă de amenajare a Parcului „Mihai Eminescu”, un spațiu important pentru comunitate.

Primarul orașului, Sergiu Andronachi, a salutat inițiativa și a subliniat că Cimișlia are nevoie de tineri activi:

„Vrem să consolidăm, să cimentăm un consiliu al tinerilor locali. Este un prim pas de a avea mai mulți tineri care să se implice în proiectele de decizie”, a declarat Sergiu Andronachi, accentuând importanța acestui parteneriat între administrație și tânăra generație.

În cadrul atelierului, participanții au identificat cauzele și efectele problemei, au propus soluții și au selectat idei care vor fi transformate în inițiative concrete, care urmează a beneficia de finațare și a fi implementate. Astfel, tinerii de la Cimișlia și-au propus să amenajeze parcul central, prin plantarea de arbori și trandafiri, cu participarea activă a comunității locale. Proiectul urmărește nu doar înfrumusețarea orașului și îmbunătățirea calității aerului, ci și creșterea gradului de implicare civică în rândul tinerilor.

Elena Suman, membră a Consiliului Local al Tinerilor din Cimișlia, spune că această experiență a ajutat-o să capete mai multă încredere în forțele proprii. La început, îi era frică, fiind convinsă că trebuie să ai cunoștințe avansate pentru a te implica, dar acum are certitudinea că schimbul de experiență este o modalitate excelentă de a învăța:

„Se promovează lucrul în echipă, pentru că suntem multe persoane din domenii și regiuni diferite, ceea ce ne permite să venim cu idei mai bune”, explică Elena.

Atelierul de la Cimișlia este parte dintr-un program mai amplu, desfășurat în perioada aprilie – octombrie 2025, care include acordarea a patru granturi a câte 50.000 lei. Finanțarea este oferită de Agenția Națională pentru Tineret, cu sprijinul GIZ Moldova prin proiectul EU4Youth: Impicarea și Abilitarea Tinerilor, co-finanțat de Uniunea Europeană și Ministerul German pentru Cooperare Economică și Dezvoltare (BMZ).

Pe lângă resursele financiare, programul oferă și sprijin logistic și formare pentru tineri și autorități, astfel încât ideile dezvoltate în cadrul laboratoarelor să fie puse în practică. Comisiile de tineret vor funcționa pe principii de co-management, cu participarea activă a tinerilor.

În total, în anul 2025, CNTM își propune să implementeze cel puțin cinci astfel de laboratoare în comunități din toată țara. Obiectivul este de a crea un spațiu sigur pentru ca tinerii să poată dialoga informal cu autoritățile locale, ONG-uri, școli, angajatori și alți actori relevanți, fiind ghidați de facilitatori specializați, care vor asigura un proces adaptat contextului local. Obiectivul principal este de a reduce distanța dintre tineri și factorii de decizie și de a contribui la formularea unor politici relevante, bine ancorate în realitățile comunităților și necesitățile tinerilor.

La Cimișlia urmează și alte întâlniri, în care tinerii își vor contura mai clar ideile și vor pregăti pașii concreți pentru implementarea inițiativelor. În continuare, pot fi implementate inițiative pilot, rezultate din procesul participativ desfășurat cu tinerii, care au scop testarea relevanței și fezabilității ideilor inițiale.

Sursa foto: Consiliul Naţional al Tineretului din Moldova

Sursa foto: Consiliul Naţional al Tineretului din Moldova
Sursa foto: Consiliul Naţional al Tineretului din Moldova
Sursa foto: Consiliul Naţional al Tineretului din Moldova

Acest material a fost elaborat în cadrul proiectului „Mass-media locală din Basarabeasca pentru valorile europene”, implementat de redacția BAStv cu sprijinul financiar al Ambasadei Republicii Cehe în Republica Moldova.

Autor: Virineia Carapirea

Susțineți redacția BAStv, abonați-vă la noi pe platforma Patreon sau prin efectuarea contribuțiilor prin PayPal! Aceasta ne va ajuta să creăm conținut interesant și util pentru dvs., rămânând în continuare o platformă media independentă.

Abonați-vă la noi pe rețele sociale: TelegramYouTubeFacebook și Instagram.  Aici publicăm știri pe scurt!

Categorii
Actualitate În Moldova

(FOTO) Toți copiii merită șanse egale: eveniment regional despre educația incluzivă, desfășurat la Cimișlia

„Fiecare copil are dreptul la educație, indiferent de statut social, dizabilitate, etnie, limbă vorbită sau regiunea în care trăiește” – acesta a fost mesajul central al evenimentului desfășurat la Cimișlia, în cadrul campaniei naționale „Învățăm împreună”. Sesiunea de dialog a evidențiat bunele practici, dar și provocările cu care se confruntă instituțiile în procesul de incluziune a copiilor cu cerințe educaționale speciale.

Pe data de 11 iunie 2025, în incinta Consiliului Raional Cimișlia, s-a desfășurat un eveniment regional dedicat promovării educației incluzive, organizat în cadrul campaniei naționale „Învățăm împreună”. Evenimentul a fost organizat la inițiativa Ministerului Educației și Cercetării al Republicii Moldova, Centrului Republican de Asistență Psihopedagogică și UNICEF Moldova, cu sprijinul Direcției de Învățământ General și al Structurii Teritoriale de Asistență Psihopedagogică (STAPS) Cimișlia.

Campania „Învățăm împreună” se desfășoară la nivel național, în contextul Programului de dezvoltare a educației incluzive pentru anii 2023–2027 și are drept obiectiv creșterea gradului de conștientizare a importanței accesului egal la o educație de calitate pentru toți copiii, inclusiv cei cu dizabilități sau cerințe educaționale speciale. Scopul campaniei este de a contribui la schimbarea atitudinii societății față de acești copii și integrarea cu succes a acestora în sistemul de învățământ general.

Evenimentul de la Cimișlia a oferit un cadru favorabil pentru un dialog deschis între specialiștii din domeniul educației, autorități publice locale, cadre didactice și alți actori sociali, implicați în procesul de facilitare a incluziunii copiilor în medii educaționale.

Printre participanți s-au numărat cadre didactice din toate instituțiile de învățământ din raion, de la învățământul preșcolar până la cel liceal, dar și reprezentanți ai autorităților publice locale: președintele raionului Cimișlia, Andrian Talmaci, vicepreședinta Ana Donia, șeful Direcției de Învățământ, Vasile Surdu, precum și Elena Nastas, directoarea adjunctă a Centrului Republican de Asistență Psihopedagogică. În deschiderea evenimentului, președintele raionului a reiterat angajamentul autorităților locale față de asigurarea unei educații accesibile și incluzive pentru fiecare copil.

În cadrul discuțiilor, participanții au evidențiat atât realizările și bunele practici în domeniul incluziunii educaționale, cât și provocările cu care se confruntă. Printre dificultățile menționate s-au numărat procesul dificil de referire intersectorială a cazurilor copiilor cu cerințe educaționale speciale (CES), dar și necesitatea unei cooperări mai strânse între școli, autoritățile publice, sistemul medical, serviciile sociale, părinți și mass-media.

Un punct central al discuțiilor ține de activitatea Centrului de intervenție timpurie din Cimișlia, unde copiii și familiile lor beneficiază de sprijin specializat încă din primii ani de viață. Astfel de centre sunt esențiale în procesul de identificare și sprijinire timpurie a copiilor cu tulburări de dezvoltare sau risc de apariție a acestora.

Conceptul de educație incluzivă se bazează pe principiul că toți copiii au drepturi egale, iar diversitatea trebuie acceptată și valorificată. Este o abordare care se bazează pe dreptul tuturor copiilor la educație, concept care este susținut de organisme internaționale precum UNICEF, UNESCO și Banca Mondială.

Educația incluzivă promovează școala prietenoasă copilului – un mediu educațional sigur, sănătos și adaptat nevoilor fiecărui elev, indiferent de particularitățile sale. Scopul este de a oferi tuturor copiilor șanse egale de învățare și dezvoltare, cu un accent special pe integrarea celor din grupuri vulnerabile și marginalizate, astfel încât fiecare copil să-și poată atinge potențialul într-un cadru care îl acceptă și îl sprijină.

Evenimentul de la Cimișlia a demonstrat că educația incluzivă pornește de la dialog, colaborare, empatie și viziune. Mai mult decât un obiectiv instituțional, aceasta devine o responsabilitate comună, care cere implicarea tuturor actorilor sociali – de la autorități și profesori până la elevi și părinți.

Sursa foto: Direcția Învățământ General Cimișlia

Autor: Virineia Carapirea

Susțineți redacția BAStv, abonați-vă la noi pe platforma Patreon sau prin efectuarea contribuțiilor prin PayPal! Aceasta ne va ajuta să creăm conținut interesant și util pentru dvs., rămânând în continuare o platformă media independentă.

Abonați-vă la noi pe rețele sociale: TelegramYouTubeFacebook și Instagram.  Aici publicăm știri pe scurt!

Bалютный курс: 03 Ноя 2022
EUR : 19.0778 MDL-0,0938 ▼
USD : 19.2733 MDL-0,0227 ▼
RON : 3.8839 MDL-0,0181 ▼
RUB : 0.3132 MDL-0,0003 ▼
UAH : 0.5221 MDL-0,0004 ▼