Diaspora va putea vota la alegerile din 28 septembrie cu acte moldovenești, inclusiv expirate – înregistrarea prealabilă este deschisă

CEC a acreditat 80 de observatori pentru monitorizarea alegerilor locale generale
zdg.md

Cetățenii Republicii Moldova care se află peste hotare vor putea vota la alegerile din 28 septembrie 2025 în orice secție de votare din străinătate, utilizând un act de identitate moldovenesc, inclusiv dacă acesta este expirat. În anumite țări, alegătorii pot opta și pentru votul prin corespondență, cu condiția să se înregistreze până cel târziu pe 14 august.

Documentele acceptate pentru exercitarea dreptului la vot în străinătate sunt pașaportul, buletinul de identitate sau cartea de identitate provizorie. Chiar dacă sunt expirate, aceste acte pot fi folosite, cu excepția cazurilor în care au fost declarate nevalabile din motive legale.

Toate secțiile de votare din afara țării urmează să fie constituite cu cel puțin 35 de zile înainte de data alegerilor, iar lista acestora va fi publicată pe site-ul oficial al Comisiei Electorale Centrale (CEC).

Pentru a planifica eficient deschiderea secțiilor de votare și distribuirea buletinelor, CEC încurajează cetățenii din diasporă să se înregistreze prealabil. Înregistrarea este opțională, dar extrem de importantă pentru estimarea corectă a resurselor necesare. Procedura este deschisă până la 14 august, ora 23:59 (ora Chișinăului) și poate fi realizată online, pe platformele alegator.md, inregistrare.cec.md sau ip.cec.md, ori prin cerere scrisă adresată CEC sau misiunilor diplomatice ale Republicii Moldova.

Înregistrarea prealabilă permite indicarea localității unde alegătorul intenționează să voteze și duce automat la excluderea acestuia din lista electorală din țară, prevenind astfel eventualele dubluri.

Pentru organizarea scrutinului în afara granițelor, CEC va institui un consiliu electoral separat, cu sediul la Chișinău, în colaborare cu ambasadele și consulatele moldovenești. Fiecare secție de votare va primi buletine cu cel puțin cinci zile înainte de alegeri, în limita a 5000 de buletine per zi.

Autoritățile propun deschiderea a 294 de secții de votare peste hotare. Cele mai multe vor fi în Italia – 73 la număr. În alte state, precum Ucraina, Israel și Federația Rusă, ar putea fi deschise câte două secții.

Totodată, cetățenii din SUA, Canada, Norvegia, Suedia, Finlanda, Islanda, Japonia, Coreea de Sud, Australia și Noua Zeelandă vor putea vota prin corespondență. Pentru această opțiune, este necesară completarea unui formular pe platforma vpc.cec.md, până la aceeași dată limită – 14 august.

Pentru a beneficia de votul prin corespondență, alegătorii trebuie să furnizeze adresa poștală completă pentru primirea materialelor de vot, date de contact valide și o fotografie realizată alături de actul moldovenesc care atestă dreptul la vot.

Susțineți redacția BAStv, abonați-vă la noi pe platforma Patreon sau prin efectuarea contribuțiilor prin PayPal! Aceasta ne va ajuta să creăm conținut interesant și util pentru dvs., rămânând în continuare o platformă media independentă.

Abonați-vă la noi pe rețele sociale: TelegramYouTubeFacebook și Instagram. Aici publicăm știri pe scurt!

Bалютный курс: 03 Ноя 2022
EUR : 19.0778 MDL-0,0938 ▼
USD : 19.2733 MDL-0,0227 ▼
RON : 3.8839 MDL-0,0181 ▼
RUB : 0.3132 MDL-0,0003 ▼
UAH : 0.5221 MDL-0,0004 ▼