Susțineți BAStv

Argint și bronz pentru doi sportivi din s. Abaclia, la Campionatul European de Lupte Libere, Under-20

Anton Vlas și Ion Marcu, doi sportivi originari din s. Abaclia, au reușit să câștige medalii de argint și bronz la Campionatul European de Lupte Libere, Under-20, desfășurat în Santiago de Compostela, Spania.

În cadrul Campionatului European de Lupte Libere, doi sportivi, originari din s. Abaclia, au reușit să câștige medalii de argint și bronz.

Este vorba despre Anton Vlas și Ion Marcu, absolvenți ai Liceului Internat Municipal cu Profil Sportiv din or. Chișinău.

Ambii sportivi sunt membri ai Lotului Național de Lupte Libere.

Anton Vlas a obținut medalia de argint la categoria de greutate de până la 57 de kilograme. Cu toate că el a pierdut în finală în fața reprezentantului din Azerbaidjan, performanța sa a fost una de invidiat.

„Pregătirile au decurs bine, m-am antrenat la maximum. Am muncit mult pentru acest Campionat, iar experiența a fost uimitoare! Am sperat că voi aduce o medalie și iată că mi-am îndeplinit visul. Trebuie de lucrat mai mult, de depus multă stăruință și la anul viitor cu siguranță aducem aur!”, a menționat Anton Vlas.

De aseamena, Ion Marcu, un alt luptător de frunte al lotului național, a reușit să surclaseze reprezentantul Germaniei în lupta pentru medalia de bronz la categoria de greutate de până la 70 kg.

„Campionatul a fost dificil deoarece toți adversarii sunt pe măsură. Am luptat cu sportivi din Grecia, Georgia, Marea Britanie și Germania. Sunt foarte mulțumit de rezultatul obținut, dar trebuie mereu să aspirăm spre ceva mai mult , așa că rămâne să muncim în continuare pentru a ne corecta greșelile”, ne-a relatat Ion Marcu.

Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, sportivii și antrenorii vor beneficia de premii bănești pentru realizările lor excepționale.

Campionatul European de Lupte Libere, Under-20, a avut loc în perioada 30 iunie – 2 iulie în Santiago de Compostela, Spania.

Autor: Lilia Zabolotnîi

Bалютный курс: 03 Ноя 2022
EUR : 19.0778 MDL-0,0938 ▼
USD : 19.2733 MDL-0,0227 ▼
RON : 3.8839 MDL-0,0181 ▼
RUB : 0.3132 MDL-0,0003 ▼
UAH : 0.5221 MDL-0,0004 ▼