Vladimir Voronin: „Conducerea actuală nu se ocupă cu problemele țării”

Blocul Comuniștilor și Socialiștilor boicotează ședința de astăzi, 7 octombrie, a Parlamentului. Anunțul a fost făcut de Vladimir Voronin într-o conferință de presă, chiar înainte de începerea ședinței de la ora 11:00. El a mai spus că actuala conducere a țării nu se ocupă de problemele țării, dar a început să atace persoanele care apără legea.

„Până astăzi, în țară, nu a fost instaurată o guvernare normală care să aibă grijă de cetățeni. Prețurile se majorează, guvernarea își face loc către viitoarea dictatură. Ei încalcă legea. Ne-au făcut de rușine, au discredidat organul suprem, Procuratura Generală. Noi nu știm ce se va întâmpla mai departe”, a mai declarat Voronin.

Totodată, deputații BCS cer eliberarea imediată a șefului suspendat al PG, Alexandru Stoianoglo. De asemenea, deputatul Vlad Batrîncea a amintit de protestul care va fi organizat duminică, 10 octombrie, în centrul Capitalei, în legătură cu arestarea șefului suspendat al Procuraturii Generale.

Astfel, la ședința Parlamentului de astăzi s-au prezentat doar 62 de deputați.

Amintim că Alexandru Stoianoglo a fost escortat aseară de mascații SIS și procurori din clădirea Procuraturii Generale, după circa trei ore de percheziții în sediul intituției.

Sursa: tv8.md

Bалютный курс: 03 Ноя 2022
EUR : 19.0778 MDL-0,0938 ▼
USD : 19.2733 MDL-0,0227 ▼
RON : 3.8839 MDL-0,0181 ▼
RUB : 0.3132 MDL-0,0003 ▼
UAH : 0.5221 MDL-0,0004 ▼